تاریخ انتشار: یکشنبه 24 شهریور 1398
تاسیسات در محل های جداسازی

  تاسیسات در محل های جداسازی

امتیاز: Article Rating

حفاظت از تاسیسات مکانیکی یکی از مسائل مهم در ساختمان هایی که دارای درز انبساطی یا جداسازی از تراز پایه هستند، هنگام بروز زلزله می باشد. خرابی و شکست در لوله های تاسیسات مکانیکی می تواند منجر به آتش سوزی در ساختمان و درنتیجه انهدام کل سازه بشود.

سازه های جداسازی شده از تراز پایه

 

توجه به استفاده از لوله های تاسیساتی با دیتیل مناسب یکی از مسائل مهم در سازه هایی است که در تراز پایه خود جداسازی شده اند. با توجه به اینکه در هنگام زلزله این گونه سازه ها در محل جداسازی خود دارای حرکت نسبت به قسمت زیر تراز پایه می باشند بنابر این نیاز است از تاسیسات مکانیکی با دیتیل مناسب استفاده نمود تا دچار آسیب دیدگی نشوند. برای جلوگیری از شکست لوله ها در قسمت های جداسازی شده سازه از تراز پایه می توان از لوله هایی استفاده نمود که امکان تغییر شکل داشته باشند که در تصویر زیر نشان داده شده است.

سازه های دارای درز انبساط

 

در ساختمان هایی که برای جلوگیری از ایجاد تنش بیش از حد معمول در اعضا آن ها به علت تغییر درجه حرارت می بایست درز ایجاد نمود ،در محل هایی که برای سازه درز ایجاد شده است به دلیل رفتار مختلف سازه هر بخش ، جابجایی و تغییر شکل هایی در لوله های تاسیساتی این بخش ها ایجاد می شود که برخی از این تغییر شکل های محتمل در تصاویر زیر نشان داده شده است.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • تاسیسات در محل های جداسازی
  • تاسیسات در محل های جداسازی
  • تاسیسات در محل های جداسازی
  • تاسیسات در محل های جداسازی
  • تاسیسات در محل های جداسازی
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.