پروژه های در حین اجرا
فعالیت ها

 

 

 

 

 

 

متاسفانه چندی است در زمینه تولید و استفاده از محصولات فن آوری های نوین لرزه ای برای سازه ها بعضا عده ای غیر متخصص با هدف واسطه گری اقدام به نشر مطالب و اطلاعات غلط و نادرست می نمایند. از این رو شایسته است که اطلاعات و مشخصات صحیح سیستم های میراگر اصطکاکی-دورانی همانگونه که هست نشر یافته و در اختیار جامعه مهندسین و محققین قرار گیرد.

 

میراگرهای اصطکاکی-دورانی ساخت شرکت Damptech دانمارک، دارای گواهی ثبت اختراع بین المللی در سال 1999 و ثبت شده در ده ها کشور دنیا از جمله ایران می باشد و مکانیزم اصطکاکی دورانی صرفا در انحصار این شرکت می باشد. فناوری پیشرفته ، قابلیت اطمینان بالا و مزایای فنی و اقتصادی آن منجر گردیده است تا حتی در کشور ژاپن که مهد تکنولوژی های مقاوم لرزه ای دنیا است و در حضور شرکت های معتبر بین المللی دنیا، از میراگرهای اصطکاکی-دورانی شرکت Damptech در پروژه های بزرگ و ملی ژاپن استفاده گردد. از سال 1391 نیز استفاده از این سیستم ها در کشورمان ایران عملیاتی شده است و تا کنون بیش از 600 عدد از این دستگاه در پروژه های داخلی نصب شده است که از آن جمله می توان به پروژه های ساختمان مرکزی بانک گردشگری، بیمارستان 800 تخت خوابی مهدی کلینیک، و چندین پروژه مسکونی و اداری دیگر اشاره نمود. همچنین در پروژه های مختلف دیگر که در مرحله طراحی و اجرا قرار دارند بیش از 2000 عدد دیگر از این تجهیزات در حال به کارگیری است، حال آنکه تعداد کل میراگرهای نصب شده در ایران از انواع دیگر تقریبا یک دهم این مقدار است. لذا مقایسه ای مختصر بین این میراگر و سایر انواع میراگرها در ادامه ذکر شده است:

 

 

1- میراگرهای اصطکاکی خطی

 

میراگرهای اصطکاکی خطی از انواع نسل قدیمی میراگرهای اصطکاکی می باشند که در آنها از یک سوراخ لوبیایی شکل خطی و پیچ های پیش تنیده استفاده می شود. این سیستم مانند میراگرهای اصطکاکی-دورانی Damptech دارای مزایای خوبی همچون ظرفیت بالای جذب انرژی، رفتار چرخه ای پایدار و ... می باشد. علیرغم این ویژگی های مثبت، میراگرهای اصطکاکی خطی کماکان از مشکلاتی همچون تغییر مشخصات رفتاری میراگر در دراز مدت در صورت ایجاد هر گونه خوردگی و زنگ زدگی در صفحات فلزی تامین کننده اصطکاک ، دغدغه ابعادی در تامین ظرفیت های بزرگ تغییرشکل ، سایش سطوح اصطکاک و امکان از دست رفتن بخشی از ظرفیت میراگر در زلزله های متعدد ، امکان زنگزدگی و جوش خوردگی بین صفحات در دراز مدت به علت اتصال فلز با فلز و عدم مقاومت کافی در برابر حرکت خارج از صفحه در برخی مدل های تجاری موجود که به صورت قطری اجرا می شوند رنج می برد. میراگرهای اصطکاکی-دورانی Damptech در واقع نسل جدیدتری از میراگرهای اصطکاکی هستند که تمام مزایای میراگرهای موجود اصطکاکی را داشته و معایب آنها در این سیستم ها مرتفع گردیده است که به گوشه هایی از این موارد در بخش سوالات متداول اشاره شده است. (سوالات 2 ، 6 ، 8 ، 10 ، 12)

 

 

2- سیستم های تسلیم شونده (ADAS، BRB و ...)

 

همانطور که از اسم این نوع میراگرها نیز مشخص است اساس کار میراگرهای تسلیمی بر تسلیم شدن قطعات فلزی استوار است و با این کار انرژی زلزله را جذب می نمایند که این خود به معنی احتمال آسیب دیدن دستگاه پس از زلزله شدید می باشد. بنابراین در بسیاری از موارد دستگاه می بایست پس از وقوع زلزله تعویض گردد. همچنین در صورت وقوع پس لرزه ها که فرصت تعویض و یا تعمیر دستگاه وجود ندارد عملا میراگرها آسیب دیده و توان مقابله با پس لرزه ها را نخواهند داشت. لذا بدیهی است که در چنین شرایطی احتمال آسیب پذیری سازه در برابر پس لرزه ها شدیدا افزایش می یابد. همچنین در برخی از انواع این دستگاه ها (نظیر BRB) تشخیص میزان خرابی پس از زلزله چندان راحت نمی باشد و احتیاج به بررسی های دقیق و هزینه بر دارد. در مقابل، سیستم های میراگر اصطکاکی-دورانی Damptech بدون هر گونه خرابی و آسیب می تواند صدها سیکل زلزله شدید را تحمل نماید و در پس لرزه ها نیز به کارکرد خود ادامه دهند.

 

 

3- میراگرهای ویسکوز

 

میراگرهای ویسکوز جزو دستگاه های وابسته به سرعت می باشند به این معنی که نیرویی که در دستگاه ایجاد می شود در حین وقوع زلزله به سرعت بارگذاری وابسته می باشد. بنابراین در صورت وقوع زلزله هایی با سرعت و یا فرکانس بیش از آنچه در طراحی ها لحاظ شده اند احتمال آنکه مهاربند میراگر به علت وارد شدن نیروهای اضافی دچار خرابی شوند وجود دارد که می تواند باعث اخلال در عملکرد میراگر و آسیب به سازه شود. در میراگرهای اصطکاکی-دورانی نیرویی که در میراگرها ایجاد می شود در هر شدتی از زلزله برابر ظرفیت میراگر است و لذا سازه های مجهز به این میراگرها با چنین مشکلی روبرو نخواهند شد. مهمتر آنکه میراگرهای ویسکوز به دلیل استفاده از مایع لزج در آنها با مشکل نشتی روبرو هستند که یکی از تبعات اصلی آن بحث نیاز به برنامه مدون پایش سلامت و نگهداری از آنها در طول عمر سازه می باشد که این امر در ایران بسیار مسئله ساز بوده و معمولا به فراموشی سپرده می شود. سیستم های اصطکاکی-دورانی Damptech با توجه به مکانیزم خاص و مکانیکی که دارند نیاز به پایش سلامت و تعمیر نگهداری ندارند مگر در صورت وقوع زلزله های شدید که در این صورت تمامی اجزاء سازه ای ساختمان و انواع میراگرها می بایست مورد بازرسی قرار گیرند. میراگرهای ویسکوز دارای چرخه های جذب انرژی بیضی شکل هستند که به ازای یک سطح مشخصی از نیرو میزان انرژی جذب شده در آن بسیار کمتر از انرژی جذب شده در میراگرهای اصطکاکی دورانی است و بنابراین میرایی کمتری در سیستم به ازای نیروی مشخص ایجاد می کنند.

 


 

چرا میراگرهای اصطکاکی دورانی

 

1- اقتصادی با هزینه پایین نسبت به سایر انواع میراگرها با حفظ مشخصات فنی مورد نیاز.

 

2- عدم آسیب دیدن دستگاه ناشی از عملکرد خود در زلزله به دلیل استفاده از مکانیزم اصطکاک.

 

3- عدم نیاز به فرآیند خاصی به جهت پایش سلامت و نگهداری و تعمیر دستگاه.

 

4- قابلیت تعمیر و تعویض بسیار آسان دستگاه در صورت هرگونه آسیب احتمالی به میراگر.

 

5- قابلیت ساخت سفارشی دستگاه بسته به شرایط پروژه.

 

6- قابلیت نصب دستگاه به اشکال و چیدمان های مختلف و قابلیت همگونی با طرح های معماری.

 

7- قابلیت بازگشت ساختمان به حالت اولیه پیش از وقوع زلزله با شل کردن تعداد محدودی از پیچ های میراگر.

 

8- اندازه کوچک دستگاه در قیاس با ظرفیت نیرویی آن.

 

9- بیشترین ظرفیت جذب انرژی در بین انواع میراگرها.

 

10- مکانیزم عملکردی مکانیکی و ساده.

 

11- رفتار چرخه ای پایدار و بدون تغییر در بارگذاری های رفت و برگشتی.

 

12- نمودار نیرو-تغییر مکان مستطیلی شکل بزرگ.

 

13- تامین همزمان سختی و میرایی در سازه.

 

14- عدم حساسیت عملکردی دستگاه به شرایط محیطی نظیر دما و خوردگی.

 

15- عدم حساسیت عملکردی دستگاه به سرعت بارگذاری.

 

16- عدم تغییر مشخصات اصطکاک صفحات دستگاه در طول عمر سازه.

 

17- ایجاد نیروی ثابت در دستگاه در تمامی زلزله ها با هر میزان از شدت که منجر به عدم آسیب در مهاربند و باقی ماندن آن در سیستم باربر جانبی حتی با وقوع زلزله های بزرگتر از زلزله طرح.

 

18- عدم ایجاد پدیده خستگی در حین بارگذاری های خفیف نظیر باد و زلزله بهره برداری.

 

19- قابلیت تولید دستگاه های با ظرفیت نیرویی بالا.

 

20- قابلیت تولید دستگاه های با ظرفیت جابه جایی بسیار بالا.

 

21- قابلیت نصب سریع و آسان میراگر در سازه

 

 

تهران بلوار آفریقا خیابان کیش پلاک 36 واحد 14 :  75 91 79 88
Design by B.A.T.Co © 2014
کليه حقوق مادي و معنوي اين تارنما متعلق به شرکت بهساز اندیشان تهران مي باشد